Zapomnij o 2020 roku

W świecie zachodnim Nowy Rok obchodzimy 1 stycznia za sprawą Juliusza Cezara, którego tytułowy kalendarz juliański rozpoczął się w Mensis Ianuarius  (lub  Januarius ) 45 pne .. Styczeń nosi imię rzymskiego boga Janusa, który miał dwie  twarze – jedną skierowaną w przyszłość, a drugą w przeszłość. Janus był bogiem początków, zakończeń i przejść, a bardziej prozaicznie – drzwi i przejść.

Z biegiem czasu kalendarz juliański okazywał się niedokładny, więc począwszy od XVI wieku zaczęto przyjmować zreformowany kalendarz gregoriański.

W starożytności 1 marca oznaczał początek roku; w średniowieczu 25 marca – jako święto  Zwiastowanią w chrześcijańskim kalendarzu kościelnym – było  silnym rywalem. Miała to być również rocznica dnia, w którym powstał świat.

To, co może nie być tak przypadkowe, to fakt, że na półkuli północnej marzec to początek wiosny, bardzo odpowiedni czas na rozpoczęcie nowego roku życia. Bliskość przesilenia zimowego do Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku również nie jest przypadkowa; dni zaczynają się wydłużać po przesileniu, kolejny świetny sposób na rozpoczęcie nowego roku.

Tymczasem kalendarz chrześcijański, jakkolwiek bardzo już świecki, nie jest jedynym sposobem na porządkowanie  czasu na świecie. Żydowski Nowy Rok, Rosz ha-Szana, ma swój początek w rolniczym cyklu na Bliskim Wschodzie. Podobnie jak kalendarz islamski, żydowski jest kalendarzem księżycowym.

Tymczasem w Indiach istnieje kilka rodzajów dni noworocznych, które odzwierciedlają bogatą mieszankę kulturową regionów i ludów.

Życzymy zdrowego Nowego Roku.

Ilustracja za JstorDaily. Autor: The Reditors

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl