Pięknych Świąt Narodzenia Pańskiego i Spełnionego Nowego Roku

Na ilustracji fresk Boże Narodzenie namalowany przez Giotto di Bondone  w   Kaplicy Scrovegnich  W Padwie około 1305 roku.  Fresk ma wymiary 200 x 185 cm

Nasze  życzenia świąteczne   tradycyjnie ilustrujemy freskami,  lub jego  fragmentami, namalowanym  przez Giotto di Bondone ( 1266 – 1337),  a właściwie Angiolo di Bondone , zwanego na co dzień   Angiolotto. Dotąd były to fragmenty fresków z Asyżu. W XIII wieku została tam zbudowana wspaniała, romańsko – gotycka bazylika. poświęcona św. Franciszkowi z Asyżu. Świątynia ma dwa  poziomy. Oba, górny i dolny,  zdobione są przebogato przez wybitnych mistrzów XIII i XIV wieku, w tym Angiolottego.

Tym razem prezentujemy  fresk z Kaplicy Scrovegnich  w Padwie, gdzie malarz pracował w latach 1303 -1305. Wówczas go zauważono, zaczęto pisać o nim i bezdyskusyjnie potwierdzono autorstwo jego malowideł. Co do fresków z Asyżu – nie wszyscy historycy są zgodni, że osobiście malował je Giotto  di Bondone. Miał już sporo uczniów i pomocników, którzy rozjechali się po włoskich świątyniach, których budowano sporo. W latach 1310 – 1320  Giotto dekorował cztery kaplice we florenckiej bazylice  Santa Croce.

Giotto di Bondone (1266  – 1337) jest najwybitniejszym malarzem  tego czasu. I najoryginalniejszym. Łączył elementy tradycyjne z nowatorskimi.

Jest prekursorem renesansu, stylu, który zwracał  uwagę na urodę  życia. I na realia tego życia.  Filozoficzną istotą renesansu było odwrócenie myśli  człowieka od Boga (średniowieczny teocentryzm)  i nakierowanie jej ku samemu sobie.

Pamiętajmy, że to św.  Franciszkowi zawdzięczamy pierwszą szopkę , którą przygotował  23 grudni a 1223 w Greccio. W wysłanej sianem  grocie  umieścił figurę Dzieciątka  oraz żywego wołu i osiołka . Rolę świętej rodziny  i pasterzy odegrali odegrali okoliczni mieszkańcy.

No, i teraz  wiadomo, skąd tradycja  żywych szopek, bo kilka miesięcy temu  niejaki Jaki obiecywał w stolicy żywe szopki. Jako swój pomysł wyborczy.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl