Światło Izraela

Do soboty, 8 czerwca można jeszcze przyjrzeć się  ujmującym fotografiom Grażyny Banaszkiewicz w Galerii Jerzego Piotrowicza „Pod Koroną” w Poznaniu przy ul. Kramarskiej 3/5. Tę wystawę Grażyna zatytułowała „Światło Izraela” , choć wszystkie jej dotychczasowe podróże do Izraela, wyrażone w fotograficznych obrazach, maja takie samo przesłanie – światło Izraela.

Banaszkiewicz Jedrozolima , mural

Przede wszystkim to nie są turystyczne  pocztówki z Izraela. Ani religijne szlaki Żydów w Jerozolimie. To jest osobiste, żeby nie powiedzieć prywatne widzenie Ziemi Obiecanej Grażyny Banaszkiewicz. Estetykę tych obrazów nie tworzą piękne widoki. Czasem wręcz przeciwnie – to są zaśmiecone miejsca, które z punktu widzenia kanonu fotograficznej urody nie powinny się na tej wystawie znaleźć. Dlatego warto tę wystawę zobaczyć bo czwartym wymiarem tych zdjęć, ich szóstym zmysłem, jest światło. Światło Izraela.

Banaszkiewicz Jerozolima – NEW YORK PLACE

Grażyna Banaszkiewicz otwierając te wystawę powiedziała: „ Światło Izraela – tak. Zdecydowanie to specyficzne światło Izraela powoduje, że ciągle tam powracam, że chodzę z aparatem fotograficznym i praktycznie co krok widzę kadr, który chcę zatrzymać w swojej pamięci.
O to, czym mnie Izrael fascynuje, pytana jestem właściwie bezustannie, tak w kręgu towarzyskim, jak i na kolejnych prezentacjach moich wystaw. Prawda jest też taka, że sama sobie je zadaję za każdym razem, gdy samolot schodzi do lądowania na lotnisku Ben Gurion w Tel Aviwie (a dokładniej w Lod pod Tel Aviwem), czy – bywa – na Południu, na lotnisku w Ovda, niedaleko Eljatu. Za każdym razem owładnięta jestem emocjami dziecka wracającego do domu.
Chociaż sporo podróżuję, w różne miejsca powracam sprawdzając, czy jest tam jeszcze moja ulubiona knajpka, jakiś zapamiętany napis na murze, zaprzyjaźniony sprzedawca na targu … Tu – wybierając zawsze miejsce przy oknie, nie odrywam wzroku od tego, co zarysowuje się na linii Morza Śródziemnego i jego izraelskiego brzegu.”

Banaszkiewicz Jerozolima , w Muzeum Historii Izraela – Sztuka wspólczesna

O nastroju tych zdjęć nie umiem powiedzieć lepiej. Więc cytuję słowa ich twórczyni : autorki: poetki, dziennikarki, reżyserki, artystki.

Banaszkiewicz Mezuza na drzwiach Synagogi Ec Haim – Drzewo Życia w Twerii

W swoim czasie, sporo już lat temu, miałem zaszczyt być wydawcą  znakomitego tomu poezji Grażyny Banaszkiewicz zatytułowanego „Mężczyźni od których umieramy”.  Dzisiaj Grażyna pisze wiersze zdjęciami. A w każdym z nich jest poetycka konkluzja.  „Mężczyźni od których umieramy” to był XX wiek, ostatnie lata kultury pisania i czytania. Dziś żyjemy w czasach obrazu, bo stale jesteśmy w niedoczasie. A Grażyna chce mieć kontakt z nami więc posyła nam fotografie. Liczy, ze potrafimy jeszcze je czytać. 

Wernisaż wystawy – środa 22 maja 2019 godz. 19.00
Wystawa trwa od 22 maja 2019 do 8 czerwca 2019

Zdjęcia Grażyna Banaszkiewicz

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl