Targi Bursztynu AMBERIF 2019 – podsumowanie

26. edycja Targów Amberif przejdzie do historii jako święto biżuterii i mody, nowoczesnego designu i mistrzowskich kreacji jubilerskich, ale też satysfakcjonujących spotkań biznesowych i towarzyskich, interesujących wykładów i ciekawych inspiracji. Z roku na rok Amberif staje się coraz bardziej atrakcyjny.

470 wystawców z rekordowej liczby 21 krajów i blisko 5500 odwiedzających z 58 krajów wraz z licznymi wydarzeniami towarzyszącymi – odbywający się w Gdańsku, Światowej Stolicy Bursztynu, Amberif po raz kolejny potwierdził, że to Światowe Targi Bursztynu. – Dla nas były to udane targi, lepsze nawet niż zeszłoroczna edycja. Zważywszy na sytuację na rynku, tak duże zainteresowanie wyrobami z bursztynem bałtyckim napawa nas optymizmem – podsumował Mariusz Gielo z firmy Gielo. Największym zainteresowaniem kupców cieszyła się biżuteria nowoczesna, unikatowa, atrakcyjna wzorniczo i charakteryzująca się wysoką jakością wykonania. W tej dziedzinie coraz śmielej wypowiadają się językiem sztuki kreatywni projektanci biżuterii i artyści plastycy, których dzieła zaskakują wyjątkowością i pomysłowością na wykorzystanie bursztynu w nowatorski sposób.

Najlepsi z najlepszych

Ich starania zostały dostrzeżone i docenione nie tylko przez składających zamówienia kupców, ale także przez jury konkursów. W konkursie Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego GRAND PRIX w kategorii wzornictwo – statuetkę Ministra Technologii i Przedsiębiorczości oraz 2 kg srebra ufundowane przez KGHM Polska Miedź SA – otrzymała firma A2 JEWELLERY za pierścień City Life autorstwa Ryszarda Węsierskiego, zaś ZŁOTY MEDAL w kategorii mistrzostwo jubilerskie trafił do Macieja Rozenberga za bransoletę L’Orfeo Archeology. – To moja pierwsza praca konceptualna, więc tym bardziej cieszy mnie, że została zauważona i doceniona. Od zawsze marzyłem o tym, by uwolnić się od myślenia o biżuterii przede wszystkim w kategoriach komercyjnych – teraz mogę sobie wreszcie na to pozwolić. Po takiej zachęcie tym śmielej będę podążał tą drogą – nie krył zadowolenia Ryszard Węsierski z A2 JEWELLERY. 

Targi Bursztyny Amberif 2019

Nie była to jednak jego jedyna nagroda – projektant został wyróżniony także Bursztynową Kulą, nagrodą wręczaną przez studentów Katedry Biżuterii ASP w Łodzi firmom i projektantom, którzy przyczyniają się do podnoszenia poziomu polskiego wzornictwa – za innowacyjność designu, modernistyczny charakter oraz współczesną formę obiektów.

Targi Amberif są też miejscem przyznawania honorowego tytułu Bursztynnika Roku – w tym roku został nim prof. Ryszard Szadziewski z Katedry Zoologii Bezkręgowców na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, który jest światowej sławy specjalistą badającym współczesne i kopalne muchówki zatopione w bursztynie. Natomiast zwycięzcami w konkursie Bursztynowe Rzemiosło organizowanego przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą MiŚP zostali: w kategorii juniorów – Aleksandra Kotyla, a w kategorii seniorów – Grzegorz Tryjefaczka i Krzysztof Bondaruk.

Bursztyn i moda

Tak dużo inspirującej i zachwycającej mody na targach biżuterii nie było nigdy przedtem! Amberif rozpoczął się i zakończył silnym modowym akcentem, by podkreślić nierozerwalny związek biżuterii mody. Na otwierający Targi pokaz Amber in Fashion składały się dwie spektakularne kolekcje: urzekająca wielobarwnością La Via Dell’ Ambra ze strojami zaprojektowanymi przez Jolę Słomę & Mirka Trymbulaka i biżuterią Doroty Gulbierz, oraz Classic sygnowana marką MichaelAgnes Michała Starosta i Agnieszki Łuszcz z biżuterią Domu Mody Forget-me-Not. Projektanci dostarczyli cennych wskazówek, jak łączyć współczesną biżuterię z modą w wersji haute couture – na ile przełoży się to na praktykę, zobaczymy już niedługo na ulicach nie tylko Gdańska.  

Dynamiczna, awangardowa, zaskakująca – taka była Gala GDAŃSK AMBER LOOK jewellery & style, wieńcząca 26. edycję  targów Amberif. – Teatr Szekspirowski w Gdańsku po raz kolejny połączył modę z cennym skarbem Pomorza, jakim jest bursztyn. Gala Amber Look zaskoczyła mnie niezwykle efektownymi pokazami. Była wyjątkowym przeniesieniem w różne światy sztuki, kultur i nastrojów. Jestem ciekawa, czym zaskoczy nas za rok – podsumowała Lidia Przybylska, redaktor naczelna magazynu Moda w Polsce.

Publiczność zgromadzona w Teatrze Szekspirowskim zobaczyła siedem kolekcji przygotowanych
przez duety składające się z projektantów biżuterii i mody – ideą gdańskich pokazów jest bowiem idealna symbioza tych dwóch elementów. W tym roku szczególny nacisk został położony na kolekcje adresowane do młodszej publiczności: od mody ulicznej, poprzez metaliczne instalacje, po stroje wieczorowe – wszystko po to, by udowodnić, że biżuteria z bursztynem jest nowoczesna i zdobi niezależnie od wieku, płci, czy preferowanego stylu w modzie. Udało się to znakomicie!

Na wybiegu dominowały kolekcje bardzo ekspresyjne, czasem wręcz awangardowe, przyciągające uwagę zestawieniami różnych kolorów, kształtów i faktur, wzorowane na motywach rodem z kina science-fiction i… Stoczni Gdańskiej. Nie zabrakło artystycznych odwołań do rodzimego folkloru, który – przefiltrowany przez wyobraźnię twórców – nabrał zupełnie nowego, nowoczesnego wyrazu, jak i do inspiracji dalekimi kulturami, które dzięki zestawieniu z polskim bursztynem stały się jakby bliższe. Oczywiście nie zabrakło również klasyki w eleganckim wydaniu, zachwycającej prestiżowymi materiałami i krojami w zestawieniu z luksusową biżuterią.

Różne oblicza bursztynu

Bursztyn to znacznie więcej niż tylko biżuteria! Amberif jest sceną, na której występuje on w różnych rolach. W tym roku był on nie tylko bohaterem pokazów mody i konkursów, ale także towarzyszących Targom wystaw: Janusz Wosik – in memoriam, którą można oglądać w Muzeum Bursztynu, oraz pokonkursowej Prezentacje 2018: Srebro i bursztyn, goszczonej w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Bursztynowi dedykowana jest także kolejna, 9. edycja wydawnictwa Trend Book 2019+, dostarczającego inspiracji do tworzenia nowatorskich projektów zgodnych z aktualnymi trendami mody. Bursztyn jest także głównym bohaterem filmu Złoto Bałtyku, którego pierwszy odcinek miał swoją prapremierę na Targach. Na Amberifie można było go znaleźć także w meblach, obrazach, rzeźbach, przedmiotach użytkowych i kosmetykach… Czy jest druga tak inspirująca skamieniała żywica, którą można wykorzystać na tak wiele różnych sposobów? 

Targi Bursztynu Amberif 2019

Kolejna edycja tarów bursztynu odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia – na  otwartych dla szerokiej publiczności Międzynarodowych Targach Bursztynu AMBERMART. A za rok kolejna edycja AMBERIF w terminie 18-21 marca 2020 r. 

FOTO: MTG

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl