Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB® 2020

33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB® 2020 odbędą się od 15 do 17 września br.

ENERGETAB® to największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego. Jest to zarazem jedno z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli sektora elektroenergetycznego. Targom towarzyszyć będą konferencje, seminaria i prezentacje wystawców – zatem jest to także doskonałe forum dla rozmów o aktualnych kierunkach rozwoju branży oraz wdrażanych innowacjach.

Targi ENERGETAB® to doskonała okazja do nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych między wystawcami a projektantami, dostawcami usług i czołowymi przedstawicielami przedsiębiorstw energetycznych – zarówno z Polski jak i z zagranicy. Tradycyjnie już podczas targów odbędzie się konkurs nagradzający prestiżowymi medalami i pucharami „szczególnie wyróżniające się produkty” zgłoszone przez wystawców.

Targi Energetab 2019 zakończone sukcesem

Organizowane od ponad 30 lat przez ZIAD Bielsko-Biała SA targi ENERGETAB® to największe  w Polsce międzynarodowe targi nowoczesnych urządzeń i technologii dla energetyki. Zakres prezentowanych wyrobów i technologii jest bardzo obszerny.

Jak co roku, tak i tym razem przeważały urządzenia i aparatura związana z wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej od niskiego po najwyższe napięcia.

Ale nie tylko – na tzw. stoiskach plenerowych łatwo można było dojrzeć maszyny, urządzenia czy pojazdy stosowane podczas budowy lub inspekcji linii napowietrznych czy kablowych.

Po raz pierwszy podczas ENERGETAB-u zostały też zorganizowane praktyczne pokazy zastosowania innowacyjnych narzędzi i technologii na poligonie szkoleniowym Ośrodka Szkoleniowego ZIAD-u.

Silnie prezentowaną branżą była też automatyka i elektronika przemysłowa – dostawcy aparatury pomiarowej, filtrów harmonicznych, urządzeń służących do kompensacji mocy biernej, stabilizowanych zasilaczy, regulatorów napędów o różnych poziomach mocy a także aparatów monitorujących jakość dostarczanej energii.

Wydaje się, że dominującą tendencją jest przekształcanie większości tych urządzeń i aparatów w urządzenia „smart.” I nie chodzi tutaj o dopisywanie do nazwy urządzenia modnego określenia lecz wyposażanie ich w elementy umożliwiające komunikowanie się z nimi personelu eksploatującego „na odległość” oraz komunikowanie się urządzeń między sobą, tworząc w ten sposób tzw. „internet rzeczy” (IoT). Ponieważ system energetyczny należy do infrastruktury krytycznej kraju, to potencjalni nabywcy tych „inteligentnych” urządzeń przed zastosowaniem ich w energetyce muszą zadać pytanie o zastosowany poziom cyberbezpieczeństwa tych urządzeń i sieci. Wagę tego problemu podkreśla pojawienie się na targach wystawców oferujących wyrafinowane urządzenia dla „bezpiecznych” systemów transmisji danych, których aplikacje nierzadko sprawdziły się już w systemach militarnych.

Od lat na bielskich targach pojawia się też wielu producentów i dostawców z branży oświetleniowej, zarówno jeśli chodzi o źródła światła (tutaj zdecydowanie przeważają LEDy) jak i oprawy czy słupy.

Nie brakowało też przedstawicieli branży OZE, w której przeważali dostawcy paneli fotowoltaicznych oraz niezbędnych układów sterowania czy zabezpieczeń.

Kolejnym „modnym” segmentem produktów były stacje ładowania samochodów elektrycznych – od bardzo „skromnego” punktu ładowania, mieszczącego się w kompozytowym słupie oświetleniowym firmy ALUMAST (nagrodzonym zresztą piękną statuetką przez Prezydenta Bielska – Białej), po stacje o większych mocach i przeznaczonych do szybkiego ładowania. Do stacji tych wystawcy zazwyczaj podłączali samochody elektryczne i targi ENERGETAB® 2019 stały się mimowolnie targami prezentującymi gamę dostępnych na rynku samochodów elektrycznych ( niestety – jeszcze nie polskiej produkcji).

Bielskie targi Energetab to z pewnością dojrzała impreza targowa mająca liczne grono stałych sympatyków i odwiedzających gości, zatem jest to też doskonałe miejsce promocji i budowy wizerunku firmy. Ponad 50 firm zgłosiło swoje produkty do konkursu na szczególnie wyróżniający się produkt prezentowany na targach.

Jury Konkursu postanowiło nagrodzić Pucharem Ministra Energii „Rozłącznik napowietrzny –RPZ-24 zaprezentowany przez Zakład Doświadczalny Instytutu Energetyki. RPZ-24 to to montowany na słupach linii napowietrznych SN rozłącznik z próżniowym wyłącznikiem o parametrach 24 kV i 800 A. Dostosowany jest zarówno do sterowania zdalnego jak i ręcznego, i posiada wyjątkowe parametry łączeniowe. Puchar PTPiREE zdobył „Projekt Pylon – katalog słupów kratowych dla linii 110 kV zgłoszony przez firmę ENERGA INVEST Sp. z o.o.,  a Złotym Medalem PSE S.A. wyróżniono „Układ monitoringu stanu urządzeń i systemów SWICOM zgłoszony przez firmę ABB Sp. z o.o. Natomiast Złoty Medal PGE Energia Odnawialna przypadł firmie ZPUE S.A. za SPS-Smart Power Station”. Ze względu na ograniczone miejsce zachęcamy do zapoznania się z pełną listą nagrodzonych produktów na stronie targów.

Targom towarzyszyły konferencje i seminaria organizowane przez izby czy stowarzyszenia branżowe oraz prezentacje firmowe.

Kilkudziesięciu specjalistów energetyki zawodowej z całej Polski zgromadziły warsztaty organizowane przez PTPiREE, na których głównym tematem było wdrażanie kodeksów sieciowych  w OSP i OSD. Natomiast Bielsko-Bialski Oddział SEP – z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich, zaprosił na okolicznościową konferencję, na której – oprócz referatu historycznego zostały przedstawione bardzo aktualne prezentacje związane z nadchodzącymi przeobrażeniami w energetyce.

Tematem głównej konferencji drugiego dnia targów była „jakość dostaw wyrobów i robót w procesach realizacji inwestycji sieciowych, której organizatorem był ZIAD wraz z partnerami targów (PSE, TAURON Dystrybucja, Instytut Energetyki i SEP.)

Nadto, podczas równoległej konferencji zorganizowanej przez Sekcję Producentów Aparatury Elektrycznej (SPAE) przy Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) wraz z PIGE, Pollighting i SHE zwrócono uwagę uczestników rynku na zagrożenia dla zdrowia i mienia użytkowników instalacji elektrycznych wynikające z instalowania aparatów, które nie spełniają norm, wymogów technicznych i deklarowanych parametrów.

Odbyło się też wiele ciekawych prezentacji organizowanych przez wystawców, które miały na celu przedstawienie najnowszych aparatów do badań ochronnych czy diagnostyki sieci, metod podnoszenia efektywności energetycznej, inteligentnego oświetlenia miast itp.

Ograniczone miejsce na publikację nie pozwala na szersze zaprezentowanie produktów 724 wystawców z 24 krajów europejskich, azjatyckich i USA, których stoiska zajęły prawie 4 ha terenów ekspozycyjnych urokliwie położonych u stóp Dębowca i Szyndzielni.

ZIAD Bielsko-Biała zaprasza wystawców jak i zwiedzających do udziału w kolejnej – już 33. edycji targów ENERGETAB®  w dniach od 15 do 17 września 2020 r.

Więcej informacji na stronie http://energetab.pl/

Foto: zdjęcie archiwalne  ZIAD Bielsko-Biała SA

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl