Branża kamieniarska i architektoniczna spotka się na targach STONE 2018

Targi branży kamieniarskiej STONE odbywają się co roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 14 do 17 listopada.

Od samego początku targi branży kamieniarskiej STONE adresowane są do wszystkich, dla których kamień jest podstawą lub częścią działalności – kamieniarzy i przedstawicieli branży budowlanej, architektów i projektantów. Począwszy od tegorocznej edycji większy akcent położony zostanie na spójne współdziałanie branży kamieniarskiej i architektonicznej.

– Powstanie wielu wybitnych projektów architektonicznych bez współpracy biur projektowych z branżą kamieniarską nie byłoby możliwe. Elementy wykonane z naturalnego kamienia od zawsze były niezwykle istotną częścią, często nawet najważniejszą, wspaniałej architektury. Wykorzystanie kamienia w projekcie sprawia, że staje się ponadczasowy. Realizując tegoroczną edycję targów STONE, chcemy uwypuklić istotność współpracy branży kamieniarskiej i architektonicznej, a ich przedstawicielom umożliwić nawiązanie bliższych relacji biznesowych. – podkreśla Robert Mieldziuk, dyrektor projektu

Tegoroczny program wydarzeń targów branży kamieniarskiej STONE oparty będzie w dużym stopniu na spotkaniach profesjonalistów kamieniarstwa i architektury.

Jednym z ważniejszych wydarzeń odbywających się na targach STONE 2018 będzie Arena STONE – platforma skierowana do profesjonalistów branży kamieniarskiej, architektów, projektantów i właścicieli biur projektowych.

Przy okazji tegorocznej edycji targów STONE odbywa się ona po raz pierwszy, jednak docelowo ma stać się integralną częścią targów, merytoryczną, inspirującą, pokazującą innowacyjne rozwiązania z użyciem kamienia i szkła. Na jej program złożą się prelekcje ekspertów branży i prezentacje twórczości znanych i cenionych na całym świecie projektantów wykorzystujących w swoich realizacjach kamień naturalny.

W tym roku platformę Arena STONE rozpocznie wystąpienie wybitnego włoskiego projektanta, Raffaello Galiotto. Tematem jego prezentacji jest „MARMO 4.0. Eksperymenty w kamieniu naturalnym”.

Złoży się na nią przegląd serii nowatorskich prac z marmuru realizowanych przez Galiotto za pomocą najnowocześniejszych maszyn sterowanych numerycznie, robotów, frezów pięcioosiowych, nożyc do drutu, strumieni wodnych i narzędzi diamentowych. W swoich pracach pokazuje on często ekstremalne, nowe i niezwykłe możliwości obróbki marmuru. Jego bezprecedensowe podejście różni się znacząco od tradycyjnej obróbki ręcznej. Pozwala na nowo odkryć pradawny, naturalny materiał, który dzięki skomputeryzowanym urządzeniom do obróbki może być przetwarzany w nowy, precyzyjny i powtarzalny sposób przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości odpadów.

Interesujące wystąpienie zatytułowane „Podróż przez kolory. 45 lat życia  z mozaikami” zaprezentuje Giulio Menossi, uznany na całym świecie twórca mozaik pochodzący z Włoch. Prezentacja obejmie przegląd twórczości artysty obejmującej niezwykle różnorodne kompozycje mozaikowe przedstawiające szeroką gamę tematów – znajdą się wśród nich religijne ikony, portrety czy reprodukcje klasycznych dzieł sztuki. Jego dziełom poświęcone były liczne wystawy i ekspozycje, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe, m.in. Międzynarodowy Przegląd Mozaik w Buenos Aires. W trakcie Arena STONE będziemy mieć niepowtarzalną okazję, by obejrzeć je w Polsce. Po inspirującym spotkaniu z Giulio Menossim czeka nas prelekcja niemieckiego redaktora naczelnego portalu branżowego www.stone-ideas.com, Petera Beckera, który rzuci nieco odmienne światło na omawianą pierwszego dnia platformy Arena STONE tematykę. W swoim wystąpieniu „Co nowego w architekturze z wykorzystaniem kamienia naturalnego” dokona esencjonalnego przeglądu najnowszych i najciekawszych realizacji z użyciem kamienia w światowej architekturze. Jak zauważa Becker, przez dziesięciolecia architektura bazująca na kamieniu naturalnym opierała się w znaczącej mierze na tworzeniu fasad z prostokątnymi płytami (wentylowane fasady). Jednak w ostatnich latach pojawiało się coraz więcej innowacyjnych pomysłów: niektórzy architekci używali ozdób i płaskorzeźb na ścianach zewnętrznych, inni tworzyli awangardowe formy z naprężonymi stalowymi kablami.

Dzięki nowym technologiom – takim jak wycinanie CNC lub strumieniem wody – nowoczesna kamienna architektura może przybierać niekonwencjonalne, wykraczające poza tradycyjne ramy formy.

Ostatnim wydarzeniem pierwszego dnia Arena STONE będzie wystąpienie Lubosza Karwata

„Mozaika artystyczna jako praktyczna sztuka dekoracji” .  Artysta prowadzi cykliczne warsztaty mozaiki w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Toruniu. Jest zdobywcą wielu nagród i laureatem licznych konkursów związanych ze sztuką tworzenia mozaiki. W 2015 roku zajął pierwsze miejsce w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Mozaiki Gaziantep w Turcji (International Gaziantep Mosaic Competition) w kategorii „mozaiki z naturalnego kamienia”.

W drugim dniu targów, podczas Arena STONE odbędą się panele dyskusyjne z udziałem polskich i światowych projektantów z biur projektowych realizujących jedne z najbardziej znanych budowli w Polsce.

Trzeciego dnia przedstawione zostanie szerokie spektrum zastosowań, jakie w architekturze, budownictwie i przy wykańczaniu wnętrz znajduje szkło.

Poprzez cały czas trwania targów ekspozycje pełne będą pięknych prezentacji gdzie uczestnicy tego wydarzenia targowego znajdą inspirujące wystawy kamienia naturalnego, specjalistycznego sprzętu do cięcia i obróbki kamienia, a także chemii do czyszczenia oraz konserwacji kamiennych powierzchni. Będą mieli również okazję, by obejrzeć wystawę prac przygotowanych w czasie kolejnej edycji Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby w Kamieniu „Continuum”. W tym roku ekspozycja będzie jeszcze rozleglejsza niż w rok temu.

W tym samym czasie odbędą się komplementarne w stosunku do targów STONE wydarzenia: Targi Funeralne MEMENTO Poznań im. Wojciecha Krawczyka i Targi Branży Szklarskiej GLASS.  – Wielu wiodących producentów i dystrybutorów maszyn ma w ofercie, przykładowo, zarówno urządzenia do obróbki kamienia, jak i szkła. Tradycyjna już obecność na targach specjalistów z tych trzech branży, umożliwi wystawcom jeszcze większy zwrot z tej marketingowej inwestycji – mówi Robert Mieldziuk.

Foto: MTP

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl