Wielka Noc 2021

Papież Franciszek: Nie zostaliśmy stworzeni do grobu. Ale do życia, pięknego, dobrego, radosnego. Lecz „śmierć weszła na świat przez zawiść diabła” – mówi Księga Mądrości. (Mdr 2,24).

Życzymy wiary w pokonanie ciemności, która opanowała świat, nadziei  na uwolnienie świata od pandemii  i miłości w pocovidowym świecie.

Prezentowany obraz pochodzi z niewielkiego składanego ołtarza podróżnego wykonanego dla księcia Burgundii prze nieznanego malarza z Geldrii w północnej Holandii w latach 1380 – 1400. Jest to jedno z najwcześniejszych dzieł szkoły niderlandzkiej , która rozwinęła się w XV wieku. Z tamtych czasów, przed mistrzem Janem van Eyckiem, zachowało się niewiele dzieł.

Zwraca uwagę doskonała kolorystyka tego obrazu – od  złotego tła i złamanych czerwieni kamienia i strojów żołnierzy odcina się granat szaty Jezusa. Kiedy patrzymy na to dzieło nasz wzrok kieruje się od razu na Zmartwychwstałego, który zwyciężył śmierć. Przesłanie obrazu jest jednoznaczne: „Chrystus zmarwychwstał!” (Oremus)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl