Uratujmy Targi

Drodzy Obrońcy ,

W oczekiwaniu na regulamin Tarczy PFR 2.0 pracujemy dalej nad ulepszaniem kolejnymi środków pomocowych dla branży.

Przypominamy, że nadal można ubiegać się o instrumenty przewidziane w tarczy 6.0 – niestety lista firm uprawnionych do tej pomocy nie została poszerzona o PKD 73.11.Z.

Zgodnie z wcześniejszą deklaracją Ministerstwa Rozwoju, czekamy na kolejne spotkanie MR z branżą spotkań. Chcemy kontynuować nasze rozmowy związane z:

1. poszerzeniem listy branż uprawnionych do pomocy z tarczy 6.0 o PKD 73.11.Z oraz rezygnacji z uzależniania przyznania pomocy od wiodącego PKD. Będziemy postulować, żeby w ślad za rozwiązaniami PFR, nie miało znaczenia czy dane PKD jest wiodące, czy też było wpisane na liście PKD związanych z działalnością danej firmy.

2. apelem do rządu, o przedłużenie dla branży targowej oraz całej spotkań środków pomocowych z tarczy 6.0, przynajmniej o kolejne 3 miesiące,

3. w związku z przyjętym planem szczepień, przedstawienia konkretnego planu odmrażania poszczególnych branż gospodarki, biorąc pod uwagę wzajemne powiązania gospodarcze. Ten punkt jest szczególnie ważny dla branży targowej oraz całego przemysłu spotkań, gdyż restart naszych działalności musi zostać poprzedzony kilkumiesięcznym okresem prowadzenia prac przygotowawczych.

4. uwzględnienie przedsiębiorstw z branży targowej w jak najwcześniejszym etapie planu szczepień przeciwko COVID 19. Nasza branża jako najmocniej poszkodowana przez COVID 19 będzie miała szansę powrotu do normalnej pracy na rynkach polskich i europejskich tylko wówczas, gdy pracownicy naszych firm będą zaszczepieni. Już teraz słychać zapewnienia linii lotniczych oraz coraz częstsze głosy organizatorów targów, na temat przyszłych warunków współpracy. Niektóre linie lotnicze już ogłosiły, że wstęp na pokład samolotów będą miały tylko osoby zaszczepione. Prawdopodobnym jest, że podobne warunki udziału w imprezach targowych postawią niektóre ośrodki wystawiennicze w Europie. Stąd konieczność uwzględnienia naszej branży jako jednej z najbardziej potrzebującej wysokiego poziomu wyszczepialności przeciwko COVID 19.

5. zajęciem się jak najszybciej rozwiązaniem problemu jednoosobowych działalności gospodarczych. Gros firm targowych, tzw podwykonawców, z uwagi na konieczność współpracy z wieloma dużymi firmami targowymi, preferuje taką formę prowadzenia działalności gospodarczej. Mimo dużego znaczenia i wpływu na rynek usług okołotargowych te firmy zostały pozbawione pomocy rządowej. Będziemy apelowali do rządu o znalezienia rozwiązania pomocowego dla tych właśnie firm.

Ponieważ do dnia dzisiejszego nic nie wiemy o terminie kolejnego, planowanego spotkania branży spotkań z MR, zatem w dniu dzisiejszym nasze postulaty drogą pisemną przekazujemy do kancelarii Ministerstwa Rozwoju na ręce Pana Premiera Gowina oraz Pani Minister Semeniuk.

Przypominamy również o tzw „małym ZUS-ie” – od 01.01.2021 można składać wnioski w tej sprawie. Poniżej link do publikacji w tej sprawie dla zainteresowanych.

Zobacz

Ten apel, który przedrukowujemy z internetowej platformy Komitetu Obrony Targów jest dowodem niesamowitej odpowiedzialności i najwyższego profesjonalizmu walecznej „dziewiątki”, tj. grupy członków PIPT, spontanicznie zorganizowanej, kiedy okazało się, że „listy żebracze” zarządu Polskiej Izby Targowej, kierowane do władz,  są bezowocne, bo amatorskie. Grupa, o której mowa, to Paweł Montewka, lider i dobry duch, Krzysztof i Jan Szoferowie, rodzina  dyżurnych  aktywistów, Adaś Gabrysiak, wierny druh bez reszty zaangażowany,  którego Zarząd Izby Targowej  do dziś nie przeprosił za brutalne i cyniczne oskarżenia; dalej Artur Pawelec, Anna Rudzka i Magda Makosa, Paweł Nowicki i Michał Hempowicz. Najsprawiedliwiej było wymienić Was w porządku alfabetycznym, znam zasługi każdego. Poprawię się.

Na fb napisałem, że każde zwycięstwo wymaga takiego samego trudu, jak utrzymanie tego, o co walczyliście. Nie wiem, czy w PIPT macie partnerów do tej pracy. Cieszy mnie, że każdy z Was w rozmowie podkreślał zaangażowanie i współuczestnictwo w tej walce  prezesa Tomasz Kobierskiego. To duża rzecz w porównaniu z ostatnimi laty. Miło mi było widzieć zaangażowanie MTP , tak w Warszawie, jak i na A2.

A kto zaniechał wspólnoty i wyłączył się z solidarności ze społecznością – sam się już wykluczył. Nie ma kogo żałować,

Z tej części Polskiej Izby Targowej jestem dumny, 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl