Wiktor Jędrzejec

25 lipca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pochowano profesora Wiktora Jędrzejca, wspaniałego człowieka, wielkiej klasy artystę i nauczyciela akademickiego,  prorektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Za wcześnie. Miał 58 lat.

Nadzwyczaj pracowity. Wśród wielu swoich zajęć, jako nauczyciel akademicki i grafik wyspecjalizowany w edytorstwie – był też dyrektorem  artystycznym  czasopisma „Art.& Business”, którego byłem właścicielem i wydawcą.

Trudno zliczyć wszystkich jego zajęć  i zasług dla kultury polskiej i ruchu wydawniczego. Jako prodziekan Wydziału Grafiki , potem prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wychował wielu znakomitych artystów projektujących dziś plakaty i książki. 

Z Wiktorem Jędrzejcem spotkaliśmy się w pierwszy raz w 1995 roku  w redakcji „Art & Business” w Warszawie , na Smolnej 12. Był zaangażowany w artystyczne projektowanie „Artu”. Przedstawił się jako adiunkt w Pracowni Projektowania Plakatu prof.. Waldemara Świerzego. Jako kolekcjoner polskiego plakatu wiedziałem z kim pracuję.

Pracował, przez  26 lat, w Państwowym Instytucie Wydawniczym przy Foksal, skąd często wracał około północy, a Foksal ze Smolną łączyła ścieżka obok boiska szkolnego. Spotykaliśmy się, kiedy wracałem z restauracji „Dziennikarskiej” przy  Foksal albo z „Chiantii” a On z PIW-u.

Jak pamiętam Wiktora? Jako artystę  pełnego entuzjazmu, twórczych pomysłów, bardzo kreatywnego, pracowitego  i z wiecznie przyjaznym uśmiechem. 

Ostanie spotkanie, które zapamiętam: w hotelu „Forum” w Krakowie w 1998 roku, wieczorem, w moim pokoju, cała redakcja, po wystawie w Galerii  „Piano Nobile” Rynek Główny 33, którą „Art.& Business” sponsorował i promował. I Wiktor, pełen luzu, radości i entuzjazmu. 

Ilustracje: foto – asp Warszawa, pozostałe archiwum autora
Okładki Wiktora Jędrzejca

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl