Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia

Tej nocy miłość pokonała strach, pojawiła się nowa nadzieja, łagodne
światło Boga pokonało ciemności
ludzkiej arogancji. Rodzaj ludzki,
Bóg cię miłuje i dla ciebie stał się
człowiekiem. Nie jesteś już sam!

                                          Franciszek

Niech to wydarzenie, ta dobra nowina
Dotrze do nas i przemieni!

                                           Redakcja

Autorem prezentowanego obrazu „NARODZENIE PAŃSKIE I ADORACJA PASTERZY” jest  Bartolo di Fredi (ok.1330 –  1410). Był jednym z najwybitniejszych malarzy szkoły sieneńskiej drugiej połowy XIV wieku. Szkoła sieneńska, której kolejny obraz  publikujemy, charakteryzowała się przywiązaniem do tradycyjnych form oraz dużą skłonnością do dekoracyjności i elegancji. Było to perfekcyjne malarstwo. Bartolo w 1353 roku założył własny warsztat i malował w Sienie i okolicznych miastach, gdzie do dziś zachowało się wiele jego znakomitych dzieł, głównie fresków, obrazów ołtarzowych i rzeźb polichromowanych.

Prezentowany obraz, namalowany w 1383 roku,  pochodzi z kościoła pw. św. Franciszka w Montalcino.  Całą opowieść o narodzeniu pańskim Bartolo namalował na panelu o wymiarach 50 cm na 35 cm. Zwraca uwagę, że otoczona aureolą głowa Dzieciątka znajduje się dokładnie w środku obrazu.

Obraz jest bogaty w treści symboliczne, np. ciemność groty przypomina o śmierci, w której pogrążony jest świat oczekujący odkupienia. Kamienny żłób przypomina sarkofag, a więc rychła śmierć Jezusa.   O Boskości Narodzonego mówi troisty złoty promień biegnący od złotej gwiazdy. A biały gołąb wskazuje na obecność Ducha  Świętego. Cały Nowy Testament zobrazowany na kawałku drewna.

Źródło: Watykańska Pinakoteka/ Wikimedia Commons

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl