Nagrody „Okolicy Poetów”

Obraz powyżej: Norbertt Skupniewicz

Autor tekstu: Dorota Jędraszyk, Wydawnictwo Literackie ATENA

Wczoraj w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu w Poznaniu odbyła się uroczystość z wręczenia nagród literackich im. Ryszarda Milczewskiego – Bruna. Nagrody przyznawane są  przez Kwartalnik „Okolica Poetów”.

Na zdjęciu laureat Norbertt Skupniewicz i Dorota Jędraszyk, Wydawnictwo Literackie ATENA

W dziedzinie poezji – za najciekawszy tom w roku 2019 „Duże Piwo Grzane z Łyżką”. Przyznano Norberttowi Skupniewiczowi za tom pt. „Czyli za daleko”. Wiersze wydało Wydawnictwo Literackie ATENA z Poznania. Norbertt Skupniewicz (ur. w 1937 roku) to znany malarz, poeta, profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. 

Norbertt Skutniewicz

Nagrodę specjalną za  eseistykę  i krytykę literacką w  2019 „Gaśnica terenowa” przyznano Jakubowi Żmidzińskiemu za tom „Wzór nieznany Stanisław Vincenz a muzyka”, wydany przez  Agencję Wydawniczą a linea z Wrocławia.

Wręczenie nagród miało okoliczność  szczególną :  właśnie tego dnia swoje 80 urodziny obchodziłby Ryszard Milczewski – Bruno…

Symboliczne Nagrody Bruna mają dziś swoją kontynuację w czasopiśmie „Okolica Poetów”. Za poezję Ryszard Milczewski – Bruno przyznawał „Duże Piwo Grzane z Łyżką”;  w dziedzinie prozy – „Wino Patykiem Pisane”, a za krytykę literacką – „Małą Kawę z Biszkopcikiem”. Pierwszymi laureatami nagród byli Janusz Żernicki, Edward Stachura oraz Tomasz Burek. Od roku 1971 roku Bruno przyznawał także nagrody specjalne – „Gaśnice Terenowe”. Pierwszą otrzymał Jerzy Lisowski za „Antologię poezji francuskiej”. Laureatami  są m.in.: Stanisław Barańczak, Jan Himilsbach, Ireneusz Iredyński, Ryszard Krynicki, Krzysztof Karasek, Ewa Lipska, Rafał Wojaczek oraz Adam Zagajewski.

W latach 1935-1939 „Okolicę Poetów” jako miesięcznik wydawał poeta  autentysta Stanisław Czernik. W czasopiśmie publikowali nie tylko poeci autentyści, ale również tacy twórcy, jak;  Józef Czechowicz, Tytus Czyżewski, K.I. Gałczyński, Paweł Hertz, Kazimiera Iłłakowiczówna i Julian Przyboś.

Okolica Poetów

“Okolicę Poetów” wyróżnia od lat niezmienna, unikatowa forma, łączność z tradycją i staranny, dopracowany wybór tekstów. Pismo prezentuje panoramę poezji polskiej i powszechnej – zarówno tę najnowszą, jak i dawną – jak można przeczytać na stronie internetowej „Okolicy Poetów”.

Każdy numer „Okolicy” to 52 strony skondensowanej, czystej poezji, bowiem czasopismo to od lat jest tworzone (od deski do deski) przez poetów.

Pismo zostało reaktywował w 1998 roku  Jerzy Szatkowski –  poeta i prozaik. Pisarz zachował najważniejsze rysy „Okolicy Poetów”, wnosząc weń wyjątkowy charakter wynikający z uobecnienia się w nim wielkich postaci polskiej literatury lat 70. i 80., m.in. Stachury, Andrzeja Babińskiego czy Wincentego Różańskiego. Na łamach „Okolicy” ukazywały się cyklicznie materiały z Archiwum Literacko-Plastycznego Jerzego Szatkowskiego – w tym rysunki Ryszarda Milczewskiego-Bruna i Witka Różańskiego, korespondencja z Edwardem Stachurą czy Andrzejem Babińskim oraz wiersze i zapiski.

Jerzy Szatkowski zmarł 2 kwietnia 2019, pozostawiając misję kontynuacji czasopisma poetce Bognie Wiczyńskiej.

Patronat honorowy nad pismem do dziś sprawuje Barbara Czernik.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl