Czeskie poranne wiadomości

2021 Rozpoczyna się festiwal Prague Pride, ratusz wywiesi tęczową flagę

Dziś rozpoczyna się edycja festiwalu Prague Pride 2021. Ponad sto wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, wernisaże sztuki queer, pokazy kinowe, pikniki i debaty, które mają się odbyć przez cały tydzień, rozpoczyna się dzisiaj. Dziś rano praski ratusz powiewa tęczową flagą jako symbol wsparcia dla społeczności. Coroczna parada Prague Pride przez centrum miasta nie odbędzie się w tym roku z powodu trwających obaw związanych z Covid-19; Organizatorzy przygotowali w tym roku więcej imprez plenerowych niż zwykle ze względu na pandemię. Wychodzi temat przewodni edycji 2021 festiwalu.

W tym tygodniu w Czechach zapowiada się więcej burz

Po ulewnych deszczach przez większą część niedzieli, przewiduje się, że na tydzień w Czechach nawiedzi jeszcze więcej burz, zanim temperatury w weekend wzrosną. „Ponad 20 milimetrów spadło w środkowych Czechach, w południowo-zachodnich Czechach, a zwłaszcza podczas burz we wschodniej części Moraw i Śląska” – powiedział Pavel Borovička z Czeskiego Instytutu Hydrometeorologicznego o niedzielnych deszczach. „W nadchodzących dniach pogoda będzie postępować zgodnie z codzienną rutyną. Rano będzie mniej opadów i chmur, ale po południu i wieczorem można spodziewać się deszczu lub burzy. Najcięższych opadów i burz można spodziewać się w środku tygodnia.” Pomimo spodziewanych opadów, przez cały tydzień prognozowane są dzienne wysokie temperatury od połowy do wysokich temperatur (Celsjusza).

Czechy zaoferują wizę białoruskiemu biegaczce Tsimanouskaya

Czechy zaoferują wizę białoruskiej biegaczce Kryscinie Tsimanouskiej, aby uniknąć przymusowego powrotu na Białoruś, powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek. Krytyk reżimu prezydenta Aleksandra Łukaszenki Tsimanouskaya oskarżyła urzędników białoruskiego Komitetu Olimpijskiego o próby zmuszenia jej do powrotu do domu po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. W poniedziałek Tsimanouskaya miała wziąć udział w biegu na 200 metrów, ale białoruski zespół zamiast tego zawiózł ją na lotnisko. Udało jej się zaalarmować japońską policję i nie weszła na pokład samolotu lecącego do Stambułu. Po incydencie na lotnisko przybyli przedstawiciele japońskiego MSZ, a ona została przewieziona w bezpieczne miejsce. Kulhánek powiedział, że Czechy udzielą jej wizy, aby uniknąć przymusowego powrotu na Białoruś. „

Festiwal Bractwa Czesko-Słowackiego na pograniczu

Czescy i słowaccy przedstawiciele regionalni, burmistrzowie i członkowie grup obywatelskich spotkali się w niedzielę na dorocznym Festiwalu Bractwa Czesko-Słowackiego w Wielkiej Javořinie. Lokalizacja jest najwyższą górą Białych Karpat na pograniczu Słowacji i Czech. Festiwal celebruje wspólną historię obu narodów. Festiwal Bractwa Czesko-Słowackiego został zorganizowany po raz pierwszy w 1992 roku, początkowo w proteście przeciwko podziałowi Czechosłowacji na dwa kraje i jako demonstracja harmonii między dwoma narodami. Z powodu burzy w niedzielę odwołano zaplanowany program kulturalny. „W przeszłości dwukrotnie mieliśmy taką pogodę, nawet grad i śnieg w środku lata” – powiedział Martin Beňatinský, organizator festiwalu i burmistrz słowackiej wsi Lubina.

Około 100 Czechów rocznie stara się o zmianę płci

Według danych Stowarzyszenia Ubezpieczeń Zdrowotnych około 100 Czechów co roku rozpoczyna proces zmiany płci, przy czym większość z nich decyduje się na terapię hormonalną, a tylko około 3% preferuje operację. „Transseksualność jest wrodzoną wadą tożsamości seksualnej, zwykle powodującą poważne problemy ze zdrowiem psychicznym” – powiedziała dr Ludmila Plšková z SZP. „W czeskim systemie opieki zdrowotnej ma diagnozę i sposób leczenia”. Po postawieniu diagnozy terapia hormonalna jest uzupełniana psychoterapią. Jeśli pacjenci nie poddają się operacji, do końca życia przyjmują niezbędne hormony. Korekta płci jest procesem długotrwałym. Wniosek złożony przez pacjenta jest najpierw rozpatrywany przez seksuologa, a następnie decyzję podejmuje komisja Ministerstwa Zdrowia.

Napisane przez Expats.cz

Opublikowane 02.08.2021 09:29 (zaktualizowane 02.08.2021)

Zdjęcie: Festival  Prague Pride 2018. Zera Ruzgor

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl