Trwają Targi Edukacyjne w Poznaniu

W   dniach 1 – 3marca,  na  terenie  Międzynarodowych  Targów  Poznańskich, odbywają  się XXIII Targi  Edukacyjne pod  hasłem  „Kierunek  Bezpieczeństwo” oraz Poznańskie Targi Książki. Obu   wydarzeniom   towarzyszy bogaty  program  spotkań,  warsztatów  i konferencji. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny.

170 szkół w jednym miejscu

W  maju  2018r. prawie 247 tysięcy uczniów zdawało maturę, ale nie tylko absolwenci szkół  średnich rozglądają  się  za  przyszłym  kierunkiem  kształcenia. W  ubiegłym  roku niemal milion młodych Polaków bliżej przyglądało się w Internecie uczelniom i szkołom policealnym. Młodzież  coraz  bardziej świadomie wybiera dalszą edukację. To  dlatego poznańskie  Targi Edukacyjne  cieszą  się  zawsze tak ogromnym  zainteresowaniem zwiedzających. Targi Edukacyjne w Poznaniu są największe w kraju pod względem liczby wystawców. Całość  dopełnia  bogaty  i  różnorodny  program wykładów,  warsztatów  i konferencji dla nauczycieli.

W tegorocznej edycji udział weźmie blisko 170 placówek edukacyjnych -publicznych i niepublicznych szkół podstawowych, ponadpodstawowych, policealnych i wyższych oraz innych  instytucji  dydaktycznych,  działających  na  różnych  poziomach  nauczania  i  w różnych  obszarach  edukacyjnych. Na  targach będzie  można  skorzystać  ze  wskazówek poradni psychologiczno-pedagogicznych  i centrów szkolenia ustawicznego. Atrakcję  zapewne  będzie  stanowić  Miasteczko  Policyjne  oraz  pokazy  i  animacje  dla uczniów  przygotowane  przez Komendę  Wojewódzką Państwowej  Straży  Pożarnej  w Poznaniu. Ciekawą grę terenową z nagrodami przygotował Departament Edukacji i Nauki Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Kształcenie zawodowe

Absolwenci gimnazjów coraz częściej decydują się na kontynuowanie kształcenia w szkołach zawodowych. Zaletą tej drogi edukacyjnej jest możliwość zdobycia poszukiwanego zawodu. Dodatkowo taki wybór nie zamyka możliwości dalszej nauki i studiowania. Okazją do przyjrzenia się ofercie kształcenia zawodowego będzie Aleja Zawodowców, na której odbędą się pokazy umiejętności uczniów szkół zawodowych, między innymi: samochodowej, budowlanej, gastronomicznej, elektrycznej, energetycznej, komunikacji i odzieżowej.

Bogata oferta dla maturzystów

Co roku młodzi ludzie zastanawiają się nad wyborem odpowiedniego kierunku studiów oraz najlepszej dla siebie uczelni, która zagwarantuje im dobry start w przyszłość. Łączy się to często z początkiem samodzielnego życia. Przyszli studenci stawiają przed sobą wiele pytań. Szkoła państwowa czy prywatna? Tryb stacjonarny czy niestacjonarny? Które miasto czy też kraj wybrać? Czy jest szansa na pomoc w dofinansowaniu studiów? Właśnie w rozstrzygnięciu takich dylematów pomagają Targi Edukacyjne w Poznaniu. Na uczniów szkół średnich będzie czekać szeroka oferta edukacyjna 35 szkół policealnych i wyższych z Polski i zagranicy. Wśród polskich wystawców obecne będą niemal wszystkie szkoły wyższe z Poznania, w tym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Artystyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Poznańska i Akademia Wychowania Fizycznego. Ciekawie zapowiada się oferta uczelni z innych regionów kraju. W tym roku zaprezentuje się m.in. Szkoła Główna Handlowa, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Morska w Szczecinie, Akademia Wojsk Lądowych, Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Wrocławska. Coraz więcej polskich maturzystów interesuje się studiami za granicą. Dlatego ważnym faktem jest, że na tegorocznych targach pojawią się uczelnie z Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii czy Luksemburga. Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu zaprezentuje ćwiczenia sprawnościowe, jakie są wymagane na egzaminie wstępnym do szkół pożarniczych. Na specjalnie zaaranżowanej przestrzeni każdy będzie mógł spróbować swoich sił. Więcej informacji na www.edukacja.mtp.pl

Trening skuteczności osobistej dla uczniów

Ciekawe wykłady dla uczniów przygotował trener skuteczności osobistej Michał Michalski:„ Zacznę się uczyć, ale za 10 minut…. Czyli o tym jak wygrać z prokastynacją” (sobota2marca)„Jak zbudować nawyk systematycznej nauki –praktyczne case study oparte na 28-dniowym wyzwaniu nauki języka hiszpańskiego”(niedziela 3 marca).Wykłady odbędą się w otwartej przestrzeni na scenie w pasażu między pawilonami 8 i 8a.

Pozytywna dawka wiedzy dla nauczycieli

Co roku Targom Edukacyjnym w Poznaniu towarzyszy bogaty program konferencji skierowany do nauczycieli oraz dyrektorów szkół. Przygotowuje go Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu wraz z ośrodkami doskonalenia nauczycieli z Kalisza, Konina, Leszna, Piły oraz placówkami edukacyjnymi prowadzonymi przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Oferta 35 bezpłatnych warsztatów i konferencji, w większości o tematyce poświęconej szeroko pojętemu bezpieczeństwu –zgodnie z hasłem przewodnim targów, z pewnością odpowie na szereg pytań związanych z bezpieczeństwem w szkole , zarówno w sensie fizycznym jak i emocjonalnym, w tym w wykorzystaniu zasobów wirtualnych. Zapytamy się „Co uczeń robi w sieci?”, spróbujemy porozmawiać m.in. o „Wirtualnych zagrożeniach, czyli jak radzić sobie w sieci?”, „Bezpiecznymi kreatywnym korzystaniu z Internetu z użyciem aplikacji ToonyTool do tworzenia komiksów” czy jak przejść„ Od rysunku do tekstu-kodowanie w szkole podstawowej ”.Niezmiernie ważne będą spotkania o „Budowaniu przyjaznego środowiska szkolnego” i „Roli instytucji oraz podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w placówkach oświatowych”. Poszukiwanie dróg do budowania bezpieczeństwa to podtekst spotkań związanych z czytelnictwem i rozważaniami o „Dwuznacznym uroku bezpieczeństwa ”.Sztandarowym wydarzeniem przygotowanym przez ODN Poznań będzie trzeci już Ogólnopolski Kongres Oświatowy EDUTEC, w tym roku pod hasłem „Bezpieczna przystań w wielokulturowej szkole”. Od kilku lat do Polski przyjeżdża coraz więcej cudzoziemców z wielu krajów, którzy postanowili spróbować tutaj osiąść. Do dorosłych dołączyły dzieci, które rozpoczęły naukę w polskich szkołach. Uczniowie z innych krajów trafiają do naszych szkół, starają się zdobywać wiedzę, uczyć języka, a jednocześnie integrować. Jak polska szkoła im w tym pomaga, szkoła, która staje się wielokulturowa już w momencie, gdy pojawia się w niej pierwszy uczeń z doświadczeniem migracyjnym? Jednak, sam fakt pojawienia się nowego ucznia lub uczniów nie wystarczy by szkoła była “bezpieczną przystanią”. Kongres będzie obejmował szeroko rozumiane zagadnienia bezpieczeństwa: prawnego, edukacyjnego i psychicznego. W związku ze wzrostem procesu migracji nauczyciele zobligowani są do zdobywania wiedzy i umiejętności w zakresie pracy w środowisku różnorodnym kulturowo. Kongres odbędzie się w dniach 28 lutego –1 marca w Poznań Congress Center na terenie MTP .Więcej na www.kongres.odnpoznan.pl

Historia złamania szyfru ENIGMY na targach w Poznaniu

Prawdziwą gratką będzie spotkanie „X, Y I Z: międzynarodowe partnerstwo, które stworzyło Bletchley Park” z Sir Dermotem Turingiem, znanym prawnikiem i ekonomistą, członkiem rady powierniczej fundacji i muzeum Bletchley Park, bratankiem Alana Turinga, genialnego brytyjskiego matematyka, ojca informatyki. Dermot Turing jest także autorem książki„X,Y,Z .Prawdziwe historie złamania szyfru ENIGMY” , która jesienią 2018 roku opublikowana została w Wielkiej Brytanii. Teraz czeka na swoją wielką premierę w Polsce podczas Poznańskich Targów Książki. Organizatorem spotkania jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z ODN w Poznaniu.

Targom towarzyszyć będzie Wystawa Samorządu Województwa Wielkopolskiego „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” poświęcona osiągnięciom polskich matematyków w łamaniu szyfrów Enigmy .Ekspozycja składająca się z 23 tablic przybliża widzowi historię skromnych, nieznanych bohaterów, polskich kryptologów, ich nauczycieli i współpracowników, których wiedza i matematyczny geniusz pozwoliły złamać jedną z najmocniej strzeżonych tajemnic trzeciej Rzeszy.

Innowacyjne technologie oraz wyposażenie dla edukacji

XXIII edycję Targów Edukacyjnych wzbogacą Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC (28lutego-1marca ), które towarzyszą III Ogólnopolskiemu Kongresowi Oświatowemu i innym konferencjom organizowanym w Poznań Congress Center. Targi EDUTEC są dostępne bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Oferta wystawców obejmuje m.in.: różnorodne pomoce dydaktyczne, projektory, ekrany, tablice interaktywne, aplikacje oraz licencje oprogramowania dla szkół i uczelni wyższych. Szczegółowe informacje na stronie wwww.edutec.mtp.plPoznańskie

Targi Książki w nowej odsłonie

Targi Książki co roku odbywają się równolegle z Targami Edukacyjnymi. Od 2019 roku organizowane są w nowej formule. Dotychczas znane jako targi książki dla dzieci, poszerzają swoją ofertę o literaturę dla czytelnika w każdym wieku. Na ekspozycji pojawi się wiele nowych wydawnictw.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl