Od jutra Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® to święto literatury, którego nie można przegapić. Cztery dni wspaniałych spotkań z autorami, ekspertami branży i czytelnikami, dyskusje o pisarskich niuansach, wystawy oraz projekcje filmów. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 25 do 28 października.
„Książki są bramą…przez którą wychodzisz na ulicę” – te słowa Arturo Péreza-Reverte z książki „Królowa Południa” są hasłem przewodnim tegorocznej 22. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Na Zwiedzających czeka m.in. oferta 615 Wystawców z 20 krajów: Austrii, Bułgarii, Chile, Czech, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Francji, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, Ukrainy i USA, 781 autorów oraz ponad 1 000 godzin programu towarzyszącego!
Skandynawski Gość Honorowy
W ubiegłym roku Francja, dwa lata temu Izrael, jeszcze wcześniej Litwa. To kraje – Goście Honorowi kilku poprzednich edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Do tego grona w tym roku dołączy Szwecja. Szczegółowy program atrakcji został przygotowany we współpracy z Ambasadą Szwecji w Warszawie. W jego ramach zaplanowane są inspirujące spotkania i dyskusje, poświęcone funkcjonowaniu infrastruktury czytelniczej w Polsce i na świecie. Elisabeth Åsbrink, Thomas Erikson, Mons Kallentoft, Åsa Lind czy Martin Widmark – to tylko wybrani szwedzcy pisarze, z którymi będzie się można spotkać na krakowskich targach książki. Zwiedzający zanurzą się m.in. w świat literatury dziecięcej – jeden z filarów kultury szwedzkiej. Nie zabraknie również dobrze znanego nam kryminału skandynawskiego, od kilku lat cieszącego się ogromnym uznaniem czytelników.
Znani i lubiani
Kogo w tym roku spotkamy na targach? Nie sposób wymienić wszystkich autorów, pełna lista literackich gwiazd dostępna jest na stronie www.ksiazka.krakow.pl. Z pewnością nie zabraknie znanych i lubianych: m.in. Roberta Biedronia, Katarzyny Bondy, prof. Jerzego Bralczyka, Jacka Hugo-Badera, Katarzyny Grocholi, Wojtka Miłoszewskiego, Jerzego Pilcha, Macieja Stuhra, Olgi Tokarczuk czy Martyny Wojciechowskiej.
I dla dużych i dla małych…
Na targach wiele atrakcji znajdą dla siebie też najmłodsi. Na rodziców i ich pociechy czeka specjalnie przygotowana Dziecięca Strefa Warsztatowa. A w niej trwające przez cztery dni zajęcia czytelniczo-plastyczne, tworzenie plakatów filmowych, warsztaty organizowane m. in. przez Rabka Festiwal, Teatr Groteska. Do tego spotkania na stoiskach z autorami książek dla dzieci – Danutą Klimkiewicz, Katarzyną Ryrych, Tomaszem Samojlikiem i wieloma innymi.
Udogodnienia dla Zwiedzających
Ze względu na olbrzymie zainteresowanie Targami i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Zwiedzających, organizatorzy wprowadzili szereg dodatkowych udogodnień. Zwiększono przestrzeń, nie mnożąc liczby wystawców – wybudowana zostanie dodatkowa hala o powierzchni niemal 1 100 m2 bezpośrednio skomunikowana z EXPO Kraków. Powstanie w niej m.in. specjalna strefa relaksu oraz dodatkowa kawiarnia. Zmieniono też lokalizację stoisk wydawców, cieszących się dużą popularnością. Zwiększono liczbę kawiarń i miejsc na spotkania z autorami. Po to, by Wydawcy właśnie w nich, a nie przy swoich stoiskach organizowali spotkania. Dodatkowo – oprócz parkingu pod centrum handlowym M1 – organizatorzy przygotowali drugi, mogący pomieścić niemal 300 samochodów pod siedzibą Telewizji Kraków. Zachęcają, aby właściciele aut planujący przyjazd na targi własnymi środkami transportu, zostawili je właśnie na wspomnianych parkingach i przesiedli się do busów. Co więcej, na wszystkich miłośników literatury, wybierających się na targi rowerem organizatorzy przygotowali specjalny parking dla jednośladów!
Organizatorzy rozważają również ewentualność limitowania wejść na targi, szczególnie w sobotę w godzinach popołudniowych. Zachęcają jednocześnie do odwiedzenia targów w czwartek lub piątek. Ci, którzy jednak na Targi wolą wybrać się w weekend, muszą liczyć się z nieco większymi kolejkami do kas lub stoisk.
Prestiżowy Konkurs
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® to również towarzyszący im od 1998 roku Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza. Niezwykle prestiżowe, w pełni niezależne wydarzenie na stałe już zagościło na kulturalnej mapie Polski. Głównym celem Konkursu jest nagrodzenie dzieł o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Promowane są przede wszystkim publikacje, wnoszące istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury. Decyzją Jury Nagrodę im. Jana Długosza w 2017 r. otrzymał prof. Przemysław Czapliński za książkę Poruszona mapa, wydaną przez Wydawnictwo Literackiego.
Tym razem w rywalizacji wzięły udział 64 tytuły, spośród których jury wybrało finałową dziesiątkę.
Nominowani w 21. Konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza:
- Monika Bobako, Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej, Universitas Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych, Kraków 2017
- Michał Buchowski, Czyściec. Antropologia neoliberalnego postsocjalizmu,
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Poznań 2017
- Ewa Domańska, Nekros. Wprowadzenie do ontologii martwego ciała, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017
- Andrzej Friszke, Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981-1984, SIW ZNAK / Znak Horyzont, Instytut Studiów Politycznych PAN, Europejskie Centrum Solidarności, Kraków 2017
- Adam Hernas, Od zawsze jesteś przy mnie. Zarys fenomenologii bliskiego, Instytut Myśli Józefa Tischnera, Kraków 2017
- Paweł Kłoczowski, Stanisław Mancewicz, Marek Żebrowski, Kultura narodziny pisma, Instytut Książki, Instytut Literacki Kultura, Kraków/Paryż 2017
- Jerzy Kochanowski, Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957, SIW ZNAK / Znak Horyzont, Kraków 2017
- Jacek Leociak, Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę, Dom Spotkań z Historią, Warszawa 2017
- Michał Tymowski, Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2017
- Jerzy Zajadło, Sędziowie i niewolnicy. Szkice z filozofii prawa, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2017
Jury obradowało w składzie: prof. dr hab. Władysław Stróżewski – przewodniczący, prof. dr hab. Jan Ostrowski, prof. Andrzej Mączyński, prof. dr hab. Leszek Polony, prof. dr hab. Ryszard Nycz, prof. dr hab. Piotr Sztompka.
Małopolskie Forum Bibliotek
Biblioteka w roku 2028. Jaka będzie? Taka sama jak dziś czy zupełnie inna? Czy będzie potrzebna? Czy zmieści się w telefonie komórkowym? Czy będzie z nami rozmawiać i odczytywać intencje i potrzeby swoich użytkowników na podstawie ich zachowań w sieci? Czy postulowany model Biblioteki 2.0 zostanie zastąpiony przez inny model? Między innymi na te pytania uzyskają odpowiedź uczestnicy Małopolskiego Forum Bibliotek. To wydarzenie, którego bibliotekarzom i księgarzom szczególnie przedstawiać nie trzeba. W tym roku na jeden dzień przeniesie się do EXPO Kraków. 25 października na uczestników czekają branżowe spotkania, specjalistyczne panele dyskusyjne i inspirujące warsztaty.
Do zobaczenia w EXPO Kraków.
Foto: Expo Kraków