O roku ów! kto ciebie widział w naszym kraju…

O roku 2018! Kto ciebie widział w naszym kraju, niech  rychło zapomni, niech nie pamięta, bo miało być pięknie i odświętnie.

Zapowiadano karnawał narodowych świąt, co poruszą umysły i serca Polaków z miłości do Ojczyzny i jej historii. Tymczasem w sejmie, rządzie i na ulicy  byliśmy świadkami nieprzerwanego pasma politycznych katastrof, kabaretowych uroczystości, groteskowych przemówień i mrożących krew w żyłach patriotycznych manifestacji. I ten bełkot historyczny, który za często rozmijał się z prawdą.

Największym osiągnięciem konduktu patriotycznego w Warszawie, w dniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski,  był fakt, że nikt nie zginął.

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem mijającego roku jest, że „Człowiekiem Wolności 2018” ogłoszono  Piotra Glińskiego. W „Roku Wolności” należało się ministrowi kultury, choć trochę późno zauważono jego wyrywność ku wolności , skoro laureatami zostali wcześniej: Duda w 2015 roku, Kaczyński w 2016 i  Przyłębska w 2016. Jaka wolność , tacy laureaci.

Wielkopolska wersja historii

11 listopada1918 roku, który w Warszawie był pierwszym dniem wolności,  dla ówczesnej Prowincji Poznańskiej był zwyczajnym dniem pod niemieckim zaborem. Polacy z Wielkopolski bardzo cieszyli się z odrodzenia, ale tworząca się na nowo mapa Rzeczpospolitej ominęła ziemie zaboru pruskiego.

Wielkopolanie powrót do Polski po 123 latach niemieckiego panowania musieli wywalczyć sobie sami.

I w czasie tych warszawskich obchodów stulecia  niepodległości –  poznaniakom kolejny raz dano odczuć, że ich zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, wśród zawsze przegrywanych polskich walk niepodległościowych –  ma w historii ojczyzny charakter drugorzędny.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Dzień wcześniej w Poznaniu zatrzymał  się w drodze do Warszawy Ignacy Jan Paderewski. Zamieszkał w hotelu Bazar. Z okna tego hotelu wygłosił płomienne przemówienie, które przyspieszyło spotkanie. Poznańskie spotkanie nie rozpoczęło się ad hoc. To była organizacja powstańcza z wszystkimi strukturami.

Ignacy Jan  Paderewski nie przemawiał do tłumu poznaniaków  z okien niemieckiego hotelu. Przemawiał do żołnierzy w cywilu  z polskiego Hotelu Bazar.

Hotel Bazar w Poznaniu

„Spółkę Akcyjną Bazar” założyli wybitni polscy patrioci i społecznicy w czerwcu 1838 roku, dokładnie 80 lat przed Powstaniem. Inicjatorem był lekarz i społecznik Karol Marcinkowski. Statutowym celem spółki było popieranie Polskich inicjatyw. Sklepy wydzierżawiane były wyłącznie Polakom. Miał tu swój sklep również Hipolit Cegielski.

W „Bazarze” swoją siedzibę miały takie polskie instytucje, jak:  Centralne Towarzystwo Gospodarskie, Bank Włościański (do 1898), Towarzystwo Naukowej Pomocy dla Młodzieży Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Towarzystwo Ludoznawcze, Towarzystwo Wykładów Ludowych, Kasyno Towarzyskie (później Koło Towarzyskie), a także przez pewien okres Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Tu redagowano Dziennik Poznański, Kurier Poznański i Orędownik. Obradował tu Centralny Komitet Wyborczy, który przygotowywał polskie listy kandydatów do Sejmu Pruskiego i Parlamentu Rzeszy.

Wojna Wielkopolan z naporem germańskim rozpoczęła si e w 1815 roku i trwała aż do zwycięstwa.

Józef Piłsudski nie przepadał za Poznaniem. Wszak przyrzekł Niemcom , ze o Wielkopolskę. nie będzie się upominał.

 

Ilustracje: plakat sejmowy. Kadr z filmu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”. Scena przed Bazarem. Źródło: Wikipedia.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl