IFA 2021.Targi wzorcowe, bo przełożone

W środę, 19 maja, Messe Berlin i gfu Consumer & Home Electronics GmbH zgodnie ogłosiły, że największe w Europie, i drugie na świece, targi technologiczne nie odbędą się  we wrześniu tego roku. Powodem jest nieprzewidywalna sytuacja z COVID-19. Jednocześnie organizatorzy zapowiedzieli, że we współpracy ze swoimi partnerami z branży, handlu i mediów ustalono termin kolejnych targów, które odbędą się na żywo w dniach 2 do 6 września 2022 roku na terenach wystawowych w Berlinie.

Targi IFA 2021 w Berlinie zostały więc odwołane, co było decyzją trudną i kosztowną, ponieważ IFA to największe w Europie targi elektroniki użytkowej, w której uczestniczą z nowościami prawie wszystkie światowe marki wystawiające produkty od kuchni przyszłości i smart home przez autonomiczne samochody, nowe telewizory aż po wirtualną rzeczywistość  i konsole do gier video. W ubiegłym roku, zapowiadając IFA 2021 organizatorzy byli pełni optymizmu zapowiadając „pełnoprawny powrót”.

Organizatorzy podkreślają, że decyzję  podjęto po szczegółowych rozmowach z ekspertami do spraw zdrowia publicznego i wieloma zainteresowanymi podmiotami. Kiedy ustalano termin dla IFA w  2021, nie było wiadomo, że pojawią się nowe mutacje COVID-19 w Europie, a przede wszystkim w Azji Południowej. Nie ma też pewności czy w krajach, które uczestniczą w IFA, a jest ich ponad sto, zostaną dokończone masowe szczepienia.  Zwiększa to  niepewność firm, a także mediów i gości, które były zaangażowane lub zainteresowane przyjazdem do Berlina.

Wiadomo przecież, że wszyscy, którzy planowali udział w tegorocznych targach IFA  muszą planować z dużym wyprzedzeniem budżety, inwestycje i delegacje. Nadal też na terenie Messe Berlin część powierzchni wystawowej przekształcono  w ośrodek szczepień i szpital ratunkowy.

W ubiegłorocznych targach technologicznych IFA 2020, przeprowadzonych hybrydowo (część na miejscu, część online) – wzięło udział 145.900 gości i 10. 750 przedstawicieli  mediów ze 100 krajów. W 2019 roku Targi IFA odwiedziło 238.700 gości i 5.360  przedstawicieli mediów ze 130 krajów.

Ta liczba uczestników jest imponująca. Dlatego zwraca uwagę niezwykła wrażliwość   i odpowiedzialność organizatorów za bezpieczeństwo swoich gości.

Kai Hillebrandt, przewodniczący rady nadzorczej gfu Consumer & Home Electronics GmbH powiedział:  Innowacja potrzebuje właściwej ekspozycji, żeby przyciągnąć globalną uwagę. Dlatego marki i producenci z branży technologicznej bardzo chętnie przyjechaliby na targi IFA 2021 w Berlinie. Niestety,  najnowszy rozwój sytuacji w zakresie agresywności pandemii stanowi zbyt duże  ryzyko, żeby uczestniczyć w tak licznych zgromadzeniach publicznych. W tej chwili mamy po prostu zbyt wiele niewiadomych. Dlatego w tej chwili nikt nie może odpowiedzialnie zaplanować udziału w jakichkolwiek targach.

Podobnie uzasadniał decyzję o odwołaniu IFA 2021Martin Ecknig, dyrektor generalny Messe Berlin:  Nie podjęliśmy tej decyzji łatwo. IFA Berlin jest prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem roku zarówno dla marek, jak i detalistów. IFA Berlin łączy naszą branżę z odwiedzającymi, mediami i prawdziwymi konsumentami jak żadne inne wydarzenie. Jednak zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich musi być absolutnie najważniejsze. Wysiłki mające na celu powstrzymanie tej pandemii – od wprowadzenia programów szczepień po wznowienie podróży międzynarodowych – nie odbyły się w tempie, na jakie liczyliśmy. Biorąc pod uwagę te fakty, to ta trudna i rozczarowująca decyzja była nieunikniona 

Niestety, jeśli uwzględnić, że w styczniu 2021 nie odbyły się  największe na świecie targi elektroniki konsumenckiej, czyli Consumer Electronics Show –  CES w Las Vegas, to jest to ogromny cios dla branży.  W 2020 roku do las Vegas przyjechało ponad 170 tysięcy gości targowych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl