Festiwal literatury

Jeszcze dziś i jutro można odwiedzić Targi Książki na Stadionie Narodowym w Warszawie. To dziesiąta, jubileuszowa edycja. Nie ma  wątpliwości, że Warszawa stała się centrum targów książki, organizuje najwięcej imprez księgarskich, różnorodnych i licznie odwiedzanych. Prezentuje też najobszerniejsza ofertę tytułów, zwłaszcza niszowych i antykwarycznych już, po które jeździ się właśnie na targi.

Warszawskie Targi Książki powstały z inicjatywy grupy polskich wydawców i stołecznej spółki targowej Murator EXPO. Od 2010 roku organizuje je powołana w tym celu spółka Targi Książki, w skład której wchodzi ponad dziesięć polskich wydawnictw. W 2013 roku Targi zadebiutowały na Stadionie Narodowym, co okazało się dobrym rozwiązaniem, nostalgicznym wręcz, bo  nawiązuje do tradycyjnych,  majowych kiermaszy książki  w czasach PRL. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 800 wydawców z 32 krajów

Dziesiąte Warszawskie Targi Książki otwierała Olga Tokarczuk odbierając przy okazji nagrodę IKARA za życiowy dorobek twórczy.

WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI 2019

Olga Tokarczuk otworzyła 10. Warszawskie Targi Książki, które potrwają do niedzieli na Stadionie Narodowym. Pisarka odebrała podczas ceremonii otwarcia Nagrodę Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar za całokształt twórczości.

Tegorocznych ośmiuset wystawców z 27 krajów  predestynuje już  Warszawskie Targi Książki do rangi imprezy międzynarodowe. Rzadko kiedy Pałac Kultury gościł więcej zagranicznych wystawców, zwłaszcza jeśli odliczymy, że wydawcy z tzw. „demoludów” miały obowiązek uczestniczenia w tych targach. I na lipskich targach książki też.

Jacek Oryl, dyrektor firmy Murator Expo, która jest organizatorem  targów, przypomniał, że na  jubileuszowe Warszawskie  Targi  Książki zaproszono ponad tysiąc pisarzy, a w programie zaplanowano ponad 1500 wydarzeń dla publiczności. W tym roku nowością targową  jest Festiwal „Kryminalna Warszawa” i towarzyszący festiwalowi  konkurs. Nowym pomysłem jest też zorganizowanie strefy popularnonaukowej „Naukowa Warszawa”

Na targi zaproszono znakomitych gości, bohaterów  spotkań na targowej Kanapie Literackiej, jak : noblistkę Swietłana Aleksijewicz, rzadko spotykającego  się z czytelnikami Wiesława Myśliwskiego (kilka dni wcześniej był w Poznaniu), reporterów Wojciecha Jagielskiego  i Jacka Hugo-Badera, wybitnego prozaika Eustachego  Rylskiego oraz  Sylwię Chutnik, Katarzynę Grocholę, Andrzej Pilipiuka oraz mistrzowów kryminału Zygmunta Miłoszewskiego i Marka  Krajewskiego.

To krótka lista gości, przepisuję z materiału prasowego, ale osobiście spotkałem wielu cudownych i czytanych dziś  pisarzy, publicystów i mistrzów reportażu.

Wiem, że będą jeszcze dziś i jutro. Trzeba być koniecznie. Nie tylko po autograf, ale żeby zapytać i porozmawiać.

P.S,

Organizatorzy jubileuszowych Targów Książki ogłosili konkurs dla studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na jubileuszowy plakat targowy. Akademickie jury nagrodę główną przyznało Alicji Kultys. Gratulujemy i publikujemy.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl