Targi Stone i Glass w Poznaniu za dwa dni

Od środy, w Poznaniu odbywać się będą Targi branży kamieniarskiej STONE oraz komplementarne w stosunku do targów STONE wydarzenia: Targi Funeralne MEMENTO Poznań im. Wojciecha Krawczyka i Targi Branży Szklarskiej GLASS.  Wydarzenie potrwa do 17 listopada.

Synergia kamienia i szkła

Spragnieni niecodziennego designu ze szkłem i kamieniem w roli głównej nie będą zawiedzeni targami Glass i Stone. Co roku te efektowne wystawy odwiedza ponad 5000 ludzi z całego świata. Są wśród nich nie tylko profesjonaliści szukający nowinek w branży, ale także wszyscy wrażliwi na piękno naturalnego kamienia i niezwykle plastycznego szkła. Gości czekają inspirujące spotkania z uznanymi artystami i architektami, wyjątkowe pokazy i wykłady.

Spotkanie branży kamieniarskiej i architektonicznej Harmonijne współdziałanie branży kamieniarskiej i architektonicznej było podstawą projektowania od wieków. Jednak w ostatnich latach jeszcze bardziej widoczne staje się przenikanie się potrzeb profesjonalistów obu tych branży w rzeczywistości biznesowej. Ta obserwacja dała początek nowemu kierunkowi rozwoju targów branży kamieniarskiej STONE odbywających się co roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Począwszy od tegorocznej edycji większy akcent położony zostanie na spójne współdziałanie branży kamieniarskiej i architektonicznej.

– Powstanie wielu wybitnych projektów architektonicznych bez współpracy biur projektowych z branżą kamieniarską nie byłoby możliwe. Elementy wykonane z naturalnego kamienia od zawsze były niezwykle istotną częścią, często nawet najważniejszą, wspaniałej architektury. Wykorzystanie kamienia w projekcie sprawia, że staje się ponadczasowy. Realizując tegoroczną edycję targów STONE, chcemy uwypuklić istotność współpracy branży kamieniarskiej i architektonicznej, a ich przedstawicielom umożliwić nawiązanie bliższych relacji biznesowych. –  mówi Robert Mieldziuk, dyrektor projektu

Tegoroczny program wydarzeń targów branży kamieniarskiej STONE oparty będzie w dużym stopniu na spotkaniach profesjonalistów kamieniarstwa i architektury.

Jednym z ważniejszych wydarzeń odbywających się na targach STONE 2018 będzie Arena STONE – platforma skierowana do profesjonalistów branży kamieniarskiej, architektów, projektantów i właścicieli biur projektowych.

Przy okazji tegorocznej edycji targów STONE odbywa się ona po raz pierwszy, jednak docelowo ma stać się integralną częścią targów, merytoryczną, inspirującą, pokazującą innowacyjne rozwiązania z użyciem kamienia i szkła. Na jej program złożą się prelekcje ekspertów branży i prezentacje twórczości znanych i cenionych na całym świecie projektantów wykorzystujących w swoich realizacjach kamień naturalny.

W tym roku platformę Arena STONE rozpocznie wystąpienie wybitnego włoskiego projektanta, Raffaello Galiotto. Tematem jego prezentacji jest „MARMO 4.0. Eksperymenty w kamieniu naturalnym”.

Złoży się na nią przegląd serii nowatorskich prac z marmuru realizowanych przez Galiotto za pomocą najnowocześniejszych maszyn sterowanych numerycznie, robotów, frezów pięcioosiowych, nożyc do drutu, strumieni wodnych i narzędzi diamentowych. W swoich pracach pokazuje on często ekstremalne, nowe i niezwykłe możliwości obróbki marmuru. Jego bezprecedensowe podejście różni się znacząco od tradycyjnej obróbki ręcznej. Pozwala na nowo odkryć pradawny, naturalny materiał, który dzięki skomputeryzowanym urządzeniom do obróbki może być przetwarzany w nowy, precyzyjny i powtarzalny sposób przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości odpadów.

Interesujące wystąpienie zatytułowane „Podróż przez kolory. 45 lat życia  z mozaikami” zaprezentuje Giulio Menossi, uznany na całym świecie twórca mozaik pochodzący z Włoch. Prezentacja obejmie przegląd twórczości artysty obejmującej niezwykle różnorodne kompozycje mozaikowe przedstawiające szeroką gamę tematów – znajdą się wśród nich religijne ikony, portrety czy reprodukcje klasycznych dzieł sztuki. Jego dziełom poświęcone były liczne wystawy i ekspozycje, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe, m.in. Międzynarodowy Przegląd Mozaik w Buenos Aires. W trakcie Arena STONE będziemy mieć niepowtarzalną okazję, by obejrzeć je w Polsce. Po inspirującym spotkaniu z Giulio Menossim czeka nas prelekcja niemieckiego redaktora naczelnego portalu branżowego www.stone-ideas.com, Petera Beckera, który rzuci nieco odmienne światło na omawianą pierwszego dnia platformy Arena STONE tematykę. W swoim wystąpieniu „Co nowego w architekturze z wykorzystaniem kamienia naturalnego” dokona esencjonalnego przeglądu najnowszych i najciekawszych realizacji z użyciem kamienia w światowej architekturze. Jak zauważa Becker, przez dziesięciolecia architektura bazująca na kamieniu naturalnym opierała się w znaczącej mierze na tworzeniu fasad z prostokątnymi płytami (wentylowane fasady). Jednak w ostatnich latach pojawiało się coraz więcej innowacyjnych pomysłów: niektórzy architekci używali ozdób i płaskorzeźb na ścianach zewnętrznych, inni tworzyli awangardowe formy z naprężonymi stalowymi kablami.

Dzięki nowym technologiom – takim jak wycinanie CNC lub strumieniem wody – nowoczesna kamienna architektura może przybierać niekonwencjonalne, wykraczające poza tradycyjne ramy formy.

Ostatnim wydarzeniem pierwszego dnia Arena STONE będzie wystąpienie Lubosza Karwata

„Mozaika artystyczna jako praktyczna sztuka dekoracji” .  Artysta prowadzi cykliczne warsztaty mozaiki w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Toruniu. Jest zdobywcą wielu nagród i laureatem licznych konkursów związanych ze sztuką tworzenia mozaiki. W 2015 roku zajął pierwsze miejsce w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Mozaiki Gaziantep w Turcji (International Gaziantep Mosaic Competition) w kategorii „mozaiki z naturalnego kamienia”.

W drugim dniu targów, podczas Arena STONE odbędą się panele dyskusyjne z udziałem polskich i światowych projektantów z biur projektowych realizujących jedne z najbardziej znanych budowli w Polsce.

Trzeciego dnia przedstawione zostanie szerokie spektrum zastosowań, jakie w architekturze, budownictwie i przy wykańczaniu wnętrz znajduje szkło.

Poprzez cały czas trwania targów ekspozycje pełne będą pięknych prezentacji gdzie uczestnicy tego wydarzenia targowego znajdą inspirujące wystawy kamienia naturalnego, specjalistycznego sprzętu do cięcia i obróbki kamienia, a także chemii do czyszczenia oraz konserwacji kamiennych powierzchni. Będą mieli również okazję, by obejrzeć wystawę prac przygotowanych w czasie kolejnej edycji Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby w Kamieniu „Continuum”. W tym roku ekspozycja będzie jeszcze rozleglejsza niż w rok temu.

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl