„Powrót z targu” – 12 czerwca w Warszawie

Sto lat temu wywieziony do USA, nigdy nie pokazywany w Polsce obraz Józefa Brandta „Powrót z targu” zostanie zaprezentowany 12 czerwca w DESA Unicum, a od 22 czerwca oglądać go będzie można na wystawie monograficznej „Józef Brandt 1841¬-1915” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

„To będzie pierwsza i zapewne ostatnia okazja, żeby obejrzeć dzieło, które 21 czerwca będzie licytowane na aukcji Sztuki Dawnej. Trafiło do nas dzieło bardzo ważne, dzieło, które nigdy nie było ani wystawiane, ani w ogóle obecne w Polsce. Brandt swoje prace sprzedawał nie tylko w Niemczech, jego obrazy trafiały również za ocean. +Powrót z targu+ powstał w 1880 roku, a w 1908 roku został kupiony i wywieziony do Stanów Zjednoczonych” – powiedział PAP historyk sztuki Marek Wasilewicz. „Obraz ten będzie pokazany dwa razy – 12 czerwca na wystawie przedaukcyjnej w DESA Unicum, a potem, od 22 czerwca w Muzeum Narodowym w ramach wielkiej wystawy monograficznej Józefa Brandta w Muzeum Narodowym” – dodał.

„Powrót z targu” przedstawia scenę rodzajową – powozy konne prowadzone przez kupców. Brandt, znany z zamiłowania do wierzchowców, przedstawiał na swoich obrazach konie w galopie, rozpędzone bryki, wyjazdy na polowania i powroty w łowów. Kozaków w stepie, malownicze ataki husarii. Wielkim admiratorem twórczości malarza był Henryk Sienkiewicz, który napisał, że oglądając jego obrazy „zda się słychać jęki, rżenie i tętent koni, huk strzelby, wrzaski bojowe”.

Wpływ na twórczość artysty odcisnęła przyjaźń z Juliuszem Kossakiem, który stał się dla Brandta przewodnikiem po świecie sztuki i pierwszym nauczycielem – razem odwiedzali paryskie muzea, by studiować dzieła dawnych mistrzów.

Brandt należy do wybitnych polskich twórców przełomu XIX i XX wieku. Był przywódcą szkoły monachijskiej, do której należeli m.in. bracia Maksymilian i Aleksander Gierymscy, Alfred Wierusz-Kowalski czy Władysław Czachórski. Jego obrazy są od lat poszukiwane przez kolekcjonerów. W 2006 r. „Targ w okolicach Krakowa” sprzedany został za 443 tys. euro. Dwa lata później, w 2008 r., „Utarczka” uzyskała cenę 1,1 mln złotych. W tym samym roku za „Potyczkę Tatarów z Kozakami” kolekcjoner zapłacił 870 tys. złotych. W 2009 r. obraz „Pochód z łupami – powrót z Wiednia” osiągnął cenę 1,2 mln zł.

Odsłonięcie obrazu 12 czerwca poprzedza aukcję Sztuka Dawna, która odbędzie się tydzień później – 21 czerwca w DESA Unicum. (PAP)

Fot: Józef Brandt. Czarniecki pod Klondygą
autor: Anna Bernat

Źródło: MNW

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl