Humaniści maja głos

Nie chciałbym, żeby prezes Kaczyński przeszedł do historii jako likwidator polskiej humanistyki – powiedział prof. Andrzej Nowak, nagrodzony statuetką „Cogito”, której pierwszymi laureatami byli dr Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz. Macierewicz bez doktoratu. Przynajmniej w Polsce. Podobno, jak mówią, w Rosji jest profesorem -generałem. A później nagrodzono paru innych „humanistów”– politycznych luminarzy.

A wszystko w przededniu Nadzwyczajnego  Kongresu Humanistyki Polskiej, który odbył się w sobotę na Uniwersytecie Warszawskim. Polacy, ludzie nauki, uprawiający dyscypliny zwane humanistycznymi i społecznymi, zaprotestowali przeciwko proponowanym przez dra Jarosława Gowina zmianom w szkolnictwie wyższym.

Gowin zachłysnął się frazami politycznymi Kaczyńskiego, które pomieszał frazami o nowych technologiach. Technologii do końca nie rozumie, a zwłaszcza nie orientuje się w rodowodzie dzisiejszych technologii i dlatego postanowił zaprowadzić w humanistyce regulaminy nauk ścisłych.

W pierwszej kolejności zlikwidował astronomię jako samodzielną naukę, a w jej miejsce wstawił teologię. Zatrudnieni docenci na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim są Gowinowi tak wdzięczni, że występują codziennie  w Wiadomościach TVP jako eksperci popierający rząd.

Należy przypomnieć, że nauki humanistyczne i społeczne zajmują się poznawaniem człowieka, jego wartości, możliwości i osiągnięć. Zajmują się też badaniem człowieka jako istoty społecznej, koncentrując się zwłaszcza na jego potrzebach i  wytworach: filozofii, literaturze, sztuce, muzyce i malarstwie.

Konstytucja dla Nauki

Jarosław Gowin, jako wicepremier z inteligentną twarzą, bo z Krakowa, nie mógł być gorszy od swojego szefa, premiera Morawieckiego, bez twarzy, który wcześnie ustanowił  Konstytucję dla Biznesu. Ale Konstytucja dla Biznesu unieważniła się, zanim weszła w życie. Matactwa premiera stały się normą. Konstytucja dla Nauki Jarosława Gowina  czeka ten sam los.

Przecież mamy jedną Konstytucję.

Gowin chce, aby zadekretować listę wydawnictw publikujących prace naukowe. To kuriozum. Tylko na Kubie i w Korei Północnej tak jest. Tak, tak, wiem, ale jesteśmy w Europie.

Poza tym zarządza spis tytułów czasopism naukowych, w których publikacja uzyskuje maksimum 80 punktów naukowych,  które liczą się w awansie naukowym. I w cytatach .

Oto projektowana lista:

Dziennik pl.
Tygodnik Sieci
Do Rzeczy
Gazeta Polska
Gość Niedzielny

Polska humanistyka na świecie

Polska humanistyka była ambasadorem polskości i bytu narodowego w Europie w okresie zaborów i powojennego komunizmu. Polska kultura: literatura, film, muzyka, malarstwo –  to był polski produkt eksportowy na  Zachodzie w najwyższej cenie intelektualnej.

Dziś powtarzamy ten patriotyczny rytm i moralne, polskie napięcie.

Humanizm naszych czasów.

 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eanet.pl