20 lat temu wystartował TVN24. Dziś Polacy bronią swojej telewizji.
Dziś w prawie 100 miejscowościach Polacy będą protestować przeciwko zamachowi na TVN i wolne media. To będzie tez protest przeciwko oszczerstwom wobec TVN i wolnych mediów. W Warszawie manifestacja przed sejmem zacznie się o godz. 18.
O tej samej godzinie ruszą protesty w całej Polsce. Ich uczestnicy chcą wyrazić swój sprzeciw m.in. przeciwko projektowanym zmianom w ustawie medialnej, które uniemożliwiłby TVN uzyskiwanie koncesji na nadawanie.
Brudna i obłudna polityka
Jarosław Gowin, prezes Porozumienia, powiedział „Rzeczpospolitej”, że proponowane zmiany w ustawie medialnej narażają Polskę na zyskanie wizerunku państwa, w którym łamie się zasadę wolności mediów. „Intencja tej ustawy jest słuszna – chodzi o usunięcie luki, która mogłaby pozwolić w przyszłości na przejęcie mediów w Polsce przez podmiot gospodarczy z kraju niedemokratycznego. Ale ten cel można osiągnąć bez konfliktowania się z USA. Temu służy poprawka Porozumienia, rozszerzająca prawo do posiadania większościowego pakietu w mediach na podmioty z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego na kraje OECD. Jak wiemy, częścią OECD są Stany Zjednoczone” – stwierdził Gowin.
Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej opowiedział się jednak za odrzuceniem poprawki Gowina. „Pomysł z możliwością kupna przez kraj z OECD jest śmieszny, bo ryzyko z tym związane, w tym z praniem brudnych pieniędzy, wejściem do polskich mediów narkobiznesu, byłoby ogromne” – skomentował.
Michał Samul, członek zarządu TVN i szef TVN 24,powiedział dla Press, że wsparcie, które stacja otrzymuje od widzów czy środowisk dziennikarskich, jest ogromne. „Ci wszyscy, którzy stoją za nami murem, znacznie lepiej niż niektórzy politycy rozumieją, czym są wolne media i jak wielkie mają znaczenie”. List poparło już ponad 900 dziennikarzy. Pismo wraz z podpisami zostanie dziś przekazane do Sejmu i TVN.
Organizatorem protestów jest Komitet Obrony Demokracji, a współorganizatorami: m.in. Fundacja Grand Press, Towarzystwo Dziennikarskie, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Akcja Demokracja, Obywatele RP, Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris, Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, Inicjatywa Wolne Sądy i Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustit
TVN 24 ma 20 lat. A teraz politycy PiS chcieliby go przejąć…
Mija 20 lat od startu TVN 24, pierwszego telewizyjnego kanału informacyjnego w Polsce. Teraz, po 20 latach TVN już półtora roku czeka na przedłużenie koncesji.
TVN 24 rozpoczął nadawanie 9 sierpnia o godz. 12. Pierwszy serwis poprowadziły Anita Werner i niepracująca już w stacji Beata Borocka.
„TVN 24 powstał dzięki wizjonerstwu samych założycieli, którzy uwierzyli, że tego typu przedsięwzięcie jest potrzebne, ale także dzięki temu, że przez te lata wiele setek dziennikarzy wkładało w tę stację tak bardzo dużo wysiłku” – mówił Michał Samul, redaktor naczelny TVN 24, który w grudniu 2019 roku zastąpił w tej roli Adama Pieczyńskiego. Samul współpracował z Pieczyńskim od początku istnienia TVN 24. Pierwszym prezesem TVN 24 był Maciej Sojka.
Współtwórcami kanału byli nieżyjący już Grzegorz Miecugow i Sebastian Podkościelny.
W stacji od samego początku jej istnienia pracują m.in. Anita Werner, Andrzej Morozowski, Małgorzata Łaszcz, Marta Kuligowska, Piotr Marciniak i Maciej Knapik. Z TVN 24 związane są od lat Monika Olejnik i Katarzyna Kolenda-Zaleska, a także Konrad Piasecki. Do czołowych dziennikarzy TVN 24 należeli Justyna Pochanke czy Bogdan Rymanowski (przeszedł do Polsatu).
TVN 24 jest dziś najchętniej oglądaną telewizją informacyjną. W pierwszym półroczu 2021 roku jej udział w rynku wyniósł 4,78 proc. (dane Nielsen Media).
„Generalnie uważam, że koleżanki i koledzy robią fantastyczną robotę. »Fakty« oraz TVN 24 są stałym gościem w moim domu. To jest wielka wartość polskiej demokracji i my, do cholery, musimy tego bronić!” – powiedział w rozmowie z „Faktem” Tomasz Lis, redaktor naczelny „Newsweek Polska” i były prowadzący „Fakty” TVN.
Prawda